Psy do adopcji - Schronisko w Krzesimowie

Jak zadbać o zdrowie swojego czteronożnego przyjaciela?

Jak zadbać o zdrowie swojego czteronożnego przyjaciela?

Profilaktyka

Zaraz po przybyciu do domu nowego członka rodziny jakim niewątpliwie jest zaadoptowany pies w głównie świeżo upieczonego właściciela pojawia się (a przynajmniej powinno) pytanie: jak zadbać o prawidłową profilaktykę pupila, tak, by cieszył się on długim zdrowiem.

Do podstawowych zabiegów profilaktycznych u psów należą regularne odrobaczanie, szczepienie oraz zabezpieczanie przeciwko pasożytom zewnętrznym takimi jak pchły i kleszcze.

Odrobaczanie

Szczenięta po raz pierwszy odrobaczamy w wieku 3-4 tygodnia życia, kiedy jeszcze są przy swojej mamie. Ma to związek z tzw. zarażeniem śródmacicznym. Do 6 miesiąca życia szczenięta powinny być odrobaczane co miesiąc. Powyżej 6 miesiąca regularnie co kwartał (3-4 miesiące).
Około 1-2 tygodni przed szczepieniem ochronnym warto przeprowadzić kontrolne badanie kału i w zależności od wyniku odrobaczyć lub nie naszego pupila.

Pasożytnictwo, to forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści, a drugi ponosi szkody. Jak nie trudno zgadnąć szkody ponosi Państwa pupil.
Do najczęściej występujących pasożytów wewnętrznych psów i kotów zaliczamy nicienie (glista, tęgoryjec), płazińce (tasiemce), zdarzają się też pierwotniaki oraz przywry.

Warto też pamiętać, że niektóre choroby pasożytnicze zwierząt są zoonozami – czyli chorobami, którymi zarazić może się człowiek. Dbając o zdrowie naszego pupila poprzez regularne odrobaczanie, dbamy również o zdrowie swoje oraz zdrowie swoich najbliższych.

Szczepienia

Pierwsze szczepienie szczenięcia wykonywane jest już między 5-6 tygodniem życia. Jest to tzw. szczepienie wczesne typu „Puppy”. Zabezpiecza ona przed najniebezpieczniejszymi chorobami okresu szczenięcego czyli nosówką i parwowirozą.

Drugie szczepienie wykonujemy w wieku 9-11 tygodni – zawiera ono już więcej chorób zakaźnych: nosówkę, parwowirozę, zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha), oraz parainfluenza (kaszel kenelowy). Identyczne szczepienie powtarzamy w 12-13 tygodniu.
Dopiero 3 krotne szczepienie szczenięcia daje nam pełen pakiet szczepień które chronią młodego pieska.

Sczepienia ochronne przeciwko w/w chorobom zakaźnym powtarzamy później co roku.

Pamiętajmy, że żadna szczepionka nie daje nam 100% ochrony przed chorobą! (jednak nawet jeśli wystąpi u szczepionego psa to przybiera znacznie łagodniejszą i łatwiej leczącą się postać).

Bardzo ważnym szczepieniem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie

Zgodnie z Art. 56 USTAWY z dnia 11 marca 2004 o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych:

„…Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia…”

Niedopełnienie tego ustawowego obowiązku każdego właściciela psa może skutkować wysoką grzywną.

Zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym

Jest wiele możliwości zabezpieczenie psów przed inwazją pcheł i kleszczy. W każdym zakładzie leczniczym dla zwierząt mogą Państwo nabyć szereg preparatów chroniących psy przed pasożytami zewnętrznymi. Najbardziej popularną metodą wśród właścicieli jest wylewanie na skórę preparatów typu spot-on. W zależności od preparatu chronią one przed inwazją pcheł ok 2-3 miesięcy a przed inwazją kleszczy jedynie przez miesiąc. Trzeba pamiętać, żeby powtarzać je regularnie, szczególnie w okresie zwiększonej aktywności kleszczy. Kleszcze przenoszą groźną dla życia psa chorobę – Babeszjozę.

Inna możliwością są obroże przeciw kleszczowe działające dłużej – nawet do 8 miesięcy, przestrzegamy jednak przed niedrogimi obrożami dostępnymi w sklepach zoologicznych a nawet w marketach – niestety niska cena nie idzie w parze ze skutecznością i te obroże po prostu nie działają… Najnowszą metodą walki z pasożytami na gapę są tabletki do podawania doustnego. Jest to nowość dostępna tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki Babesia canis, przenoszona jest przez zainfekowane kleszcze, które występują niemal w całej Polsce.
Warto wiedzieć co nieco o tej chorobie oraz znać jej objawy, gdyż nie leczona babeszjoza jest dla psa chorobą śmiertelną.
Pierwsze objawy choroby:

  • posmutnienie, apata, niechęć do zabawy
  • brak apetytu
  • podwyższenie temperatury wewnętrznej
  • blade błony śluzowe
  • ciemne zabarwienie moczu

UWAGA! Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, bardzo częśto zdarza się, że jedynym objawem widocznym dla właściciela jest zmiana zachowania psa, lub brak apetytu.
Proszę pamiętać, że im szybciej właściciel zgłosi się z psem do lekarza weterynarii tym większe są szanse na wyleczenie, a nie leczona babeszjoza jest dla psa chorobą śmiertelną.

Aby doszło do zarażenia pies musi „złapać” kleszcza który jest nosicielem pierwotniaka ( nie każdy kleszcz jest nosicielem Babesia canis). Zarażone kleszcze występują nie tylko w parkach, lasach i na łąkach, ale też na osiedlowych trawnikach! Możliwe jest też zarażenie poprzez transfuzję krwi oraz kontakt otwartych ran z zarażoną krwią. Sporozoity pierwotniaka wnikają do organizmu wraz ze śliną kleszcza i atakują krwinki czerwone – erytrocyty prowadząc do ich rozpadu. Najnowsze badania wykazują, że aby doszło do inwazji kleszcz musi bytować na psie około 48 godzin.

Jest wiele możliwości profilaktyki przeciw kleszczowej, która uniemożliwia zarażenie babeszjozą. W zakładach leczniczych dla zwierząt można kupić szereg preparatów zabezpieczających przed inwazją kleszczy( a zarazem pcheł). Najbardziej popularną wśród właścicieli metodą jest wylewanie na skórę karku preparatów typu spot-on . Trzeba jednak pamiętać, że chronią one przed inwazją kleszczy jedynie przez miesiąc i trzeba je regularnie powtarzać, ważne też jest aby nie kąpać puila przez 3 dni przed i 3 dni po wylaniu preparatu.

Inna możliwością są obroże przeciw kleszczowe działające dłużej – nawet do 8 miesięcy, przestrzegamy jednak przed niedrogimi obrożami dostępnymi w sklepach zoologicznych a nawet w marketach – niestety niska cena nie idzie w parze ze skutecznością i te obroże po prostu nie działają… Najnowszą metodą walki z pasożytami na gapę są tabletki do podawania doustnego. Jest to nowość o którą warto zapytać lekarza weterynarii.


Lek.wet. Barbara Bylina
Przychodnia Weterynaryjna Royal Vet
ul.Św. Piątka 26
22-400 Zamość
http://royalvet.eu

Schronisko w Krzesimowie - jak możesz pomóc podopiecznym schroniska - adopcje psów, suczek, szczeniaków, psów starszych lub chorych

Jak możesz pomóc?

nie da się opisać psiej wdzięczności

Głównym sposobem pomocy o którą najbardziej prosimy to pomoc w adopcjach. Zachęcaj znajomych i rodzinę do adopcji psiaków. Informuj wszystkich o istnieniu naszego schroniska, o wspaniałych psach jakie czekają na własne domy.
Dzięki fundacji Młodzi Młodym nasze schronisko ma możliwość zbierania 1% podatku. Zachęcamy zatem do przekazania 1% dla Krzesimowskich psiaków - to nic nie kosztuje!
Rób zakupy online poprzez stronę fanimani.pl gdzie możesz wybrać nasze schronisko jako organizację, której zostanie przekazany procent wartości sprzedaży.

Wesprzyj finansowo naszych podopiecznych:
Świdnickie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami
32 1240 5497 1111 0000 5006 4065

Schronisko w Krzesimowie wspierają