Psy do adopcji - Schronisko w Krzesimowie

Poradnik adopcyjny – przeczytaj jak wybrać psa

Poradnik adopcyjny – przeczytaj jak wybrać psa

Gdy w rodzinie zapada decyzja „Adoptujemy psa!” życie któregoś z psów już zaczyna się zmieniać. Ale którego właściwie? To niezwykle ważne, aby określić, jakiemu psu możemy dać dom, jaki pies będzie pasował do naszej trybu życia. To nie fanaberia myśleć o tym, jaki pies do nas pasuje. To kluczowe określić, ile mam dziennie czasu na opiekę nad psem, jakie mam warunki lokalowe i finansowe. To dopasowanie musi być obustronne. Dzięki mądremu dopasowaniu szansa, że zwierzak zostanie w naszym domu i dobrze się tam będzie czuł, rośnie!

KIM JESTEM JA>

Co jest zatem ważne, gdy zastanawiamy się, jaki pies do nas pasuje? Na początek określmy siebie, swoją rodzinę, sytuację czasowo-logistyczną domu, swoje predyspozycje do długich spacerów, swoje zarobki (część z nich będzie przeznaczona na utrzymanie psa: żywienie, coroczne szczepienia, kontrole wizyty lekarskie, akcesoria dla psów) i podobne zagadnienia. Jeśli trudno nam spojrzeć obiektywnie poprośmy o pomoc przyjaciela lub specjalistę od relacji człowiek-zwierzę.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas planowania adopcji? Moje doświadczenie nauczyło mnie, że kluczowe są następujące elementy:

WIEK PSA

Warto zastanowić się, czy chcemy wziąć psa młodszego, który będzie żył dłużej, czy starszego, który będzie z nami krócej. Każdy wiek ma swoje zalety; pies w każdym wieku ma też pewne ograniczenia. Młodszy szybciej się może uczyć, starszy wymaga często mniej ruchu. Młody będzie wesołym towarzyszem zabaw; starszy będzie odpowiedni dla domatorów. Z wiekiem zwierzęcia podupadają często na zdrowiu, trzeba mieć zatem wizyty u lekarza weterynarii na względzie.

WIELKOŚĆ PSA

Nie jest czystym egocentryzmem dobrać dla siebie mniejszego i starszego psa, jeśli mam tylko 60 minut dziennie na spacery. To poprawny tok myślenia, zwracający uwagę nie tylko na moje możliwości, ale i na potrzeby psa. Biorąc psa o dużych gabarytach, takiego, który potrzebuje dużo ruchu skrzywdzilibyśmy biorąc go do domu, gdzie nie zostanie wybiegany odpowiednio. Kolejna sprawa to ilość jedzenia: większe psy jedzą więcej, mniejsze mniej. Chcąc karmić psa możliwie najlepiej, warto przemyśleć ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na utrzymanie pupila.

GABARYTY I SIERŚĆ PSA

Jeśli chodzi o wielkość psa ważna jest nie tylko potrzeba ruchu, odpowiedniego klimatu, itd., ale także miejsce w naszym domu. Gdy mieszkamy w mikroskopijnej kawalerce warto przemyśleć mniejszego psa. Duży dom z ogrodem to lepsze miejsce dla psów ras/typów największych. Nie zapominajmy o schodach (w pewnych momentach życia zwierzaka możemy być zmuszeni wnieść go po schodach, a jeśli sami mamy problemy z kręgosłupem może to okazać się wyzwaniem). Sprawa sierści też nie jest bez znaczenia. Przemyślmy, czy i jak często planujemy odkurzać mieszkanie i czy lubimy w ogóle wyczesywać psy.

CHARAKTER PSA

Ten niezwykle ważny punkt bywa często pomijany. Ludzie decydują się na danego psa tylko dlatego, że im się spodobał! To duży błąd, zwłaszcza w przypadku adopcji psów w typie konkretnej rasy. Rasa to poza wyglądem zbiór pewnych cech, nierzadko mocno widocznych w danym osobniku. Należy bezwzględnie zapoznać się z charakterem psa, aby znaleźć takiego, któremu będziemy mogli zapewnić możliwość bezpiecznej prezentacji i realizacji jego potrzeb. Przykład: labradory, tak ukochane przez mieszkańców miast, którzy jednak często nie dają im tyle ruchu, ile potrzeba, nie zapewniają dostępu do wody, w której te psy kochają się kąpać. Przykład drugi? Jorki. Jedne z najbardziej niezrozumianych psich ras. To nie są „nakolankowi ocieplacze”! To, mimo niewielkich rozmiarów, psy o silnych charakterach i nieustraszeni łowcy. Warto poświęcić czas na małe studium charakteru ras i odpowiedni wybór psa, który choć często jest mieszańcem, nosi w sobie cechy rasowca.

Schronisko w Krzesimowie - jak możesz pomóc podopiecznym schroniska - adopcje psów, suczek, szczeniaków, psów starszych lub chorych

Jak możesz pomóc?

nie da się opisać psiej wdzięczności

Głównym sposobem pomocy o którą najbardziej prosimy to pomoc w adopcjach. Zachęcaj znajomych i rodzinę do adopcji psiaków. Informuj wszystkich o istnieniu naszego schroniska, o wspaniałych psach jakie czekają na własne domy.
Dzięki fundacji Młodzi Młodym nasze schronisko ma możliwość zbierania 1% podatku. Zachęcamy zatem do przekazania 1% dla Krzesimowskich psiaków - to nic nie kosztuje!
Rób zakupy online poprzez stronę fanimani.pl gdzie możesz wybrać nasze schronisko jako organizację, której zostanie przekazany procent wartości sprzedaży.

Wesprzyj finansowo naszych podopiecznych:
Świdnickie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami
32 1240 5497 1111 0000 5006 4065

Schronisko w Krzesimowie wspierają